
đ 3d-printade hus hjĂ€lper i kampen mot Coronaviruset
Det kinesiska byggföretaget WinSun ska 3d-printa 200 hus dÀr i första hand sjukhuspersonal ska kunna vila upp sig och bo temporÀrt.
WinSun, ett kinesiskt byggföretag, ska 3d-printa 200 hus dÀr i första hand sjukhuspersonal ska kunna vila upp sig och bo temporÀrt.
Byggnaderna skrivs ut i betong och Ă„tervunnet material för att sedan transporteras till Hubei-provinsen dĂ€r Coronaviruset, eller Covid-19, först bröt ut och dĂ€r ocksĂ„ vĂ„rdinsatserna har varit som mest intensiva. Ăn sĂ„ lĂ€nge har 15 fĂ€rdiga hus levererats till Xianning Central Hospital i Hubei.

Ett hus, som Àr tio kvadratmeter stort och 2,8 meter högt, tar ungefÀr tvÄ timmar att skriva ut och kostnaden Àr motsvarande 40000 kronor. WinSun menar att konstruktionen Àr lÀtt att flytta runt och ansluta till el.
Ursprungligen var husen avsedda att anvÀndas av turister som ett enkelt mobilt boende och dÀrför Àr de byggda för att rymma tvÄ sÀngar, toalett och dusch.
Men de kan alltsÄ ocksÄ anvÀndas inom vÄrden eftersom de kan flyttas runt och anvÀndas för isolering av patienter och vÄrdpersonal. WinSun lÄter sjukhusen prenumerera pÄ husen i form av en tjÀnst och en rad andra företag stöttar initiativet med bland annat fönster, dörrar och elektronisk utrustning.

đ FĂ„ en dos faktabaserad optimism varje vecka.
Bli en del av över 15 000 optimistiska, framtidsinriktade prenumeranter som vill att framtiden kommer snabbare.
Genom att bli en Premium Supporter hjÀlper du till att skapa och dela faktabaserade optimistiska nyheter över hela vÀrlden.