Toppen! Nu Àr du prenumerant pÄ Warp News
HÀrligt! Genomför ditt köp i kassan för full tillgÄng till Warp News
Varmt vÀlkommen tillbaka! Du Àr nu inloggad.
Tack! Kolla din inkorg för att aktivera ditt konto.
Klart! Din faktureringsinformation Àr nu uppdaterad.
Uppdateringen av faktureringsinformationen misslyckades.
đŸ›°ïž Kaffebolag startar satellitprogram för att kartlĂ€gga avskogning

đŸ›°ïž Kaffebolag startar satellitprogram för att kartlĂ€gga avskogning

Flera stora kaffebolag och kaffehandlare har gÄtt samman för att kartlÀgga kaffeodlingar och avskogning med hjÀlp av satellitbilder och AI-modeller. Initiativet ska skydda miljontals smÄbrukare frÄn att felaktigt utestÀngas frÄn EU-marknaden pÄ grund av bristfÀlliga kartor.

WALL-Y
WALL-Y

Dela artikeln

  • Flera stora kaffebolag och kaffehandlare har gĂ„tt samman för att kartlĂ€gga kaffeodlingar och avskogning med hjĂ€lp av satellitbilder och AI-modeller.
  • Systemet startar i Östafrika och tĂ€cker Etiopien, Tanzania, Kenya, Uganda, Burundi och Rwanda, med mĂ„let att tĂ€cka alla kaffeodlingsregioner i vĂ€rlden 2027.
  • Initiativet ska skydda miljontals smĂ„brukare frĂ„n att felaktigt utestĂ€ngas frĂ„n EU-marknaden pĂ„ grund av bristfĂ€lliga kartor som klassificerar deras odlingar som naturlig skog.

Satellitbilder och AI ska identifiera odlingsmark

Coffee Canopy Partnership anvÀnder satellitbilder frÄn Airbus i kombination med AI-modeller för att kartlÀgga kaffeodlingar och identifiera omrÄden dÀr skog har försvunnit i nÀrheten. Syftet Àr att korrekt identifiera landskapet och samarbeta med regeringar och lokala samhÀllen för att ÄterstÀlla skog och förhindra framtida avskogning.

I partnerskapet ingÄr JDE Peet's, som numera Àr en del av Keurig Dr Pepper, samt Tchibo och rÄvaruhandlarna Louis Dreyfus Company, Sucden, Neumann Kaffee Gruppe, Touton och Sucafina.

Skyddar smÄbrukare frÄn felaktig klassificering

Enligt JDE Peet's hotar EU:s avskogningsförordning att utestÀnga miljontals smÄbrukare frÄn viktiga marknader, trots att de bedriver hÄllbart jordbruk. Anledningen Àr att befintliga kartor felaktigt klassificerar deras agroforestry-odlingar och skuggodlade kaffeodlingar som skog.

Förordningen innebÀr att kaffe som odlats pÄ mark som klassificerats som skog efter december 2020 inte fÄr sÀljas pÄ EU-marknaden. Reglerna trÀder i kraft den 30 december för stora företag och den 30 juni 2027 för mikroföretag och smÄ företag.

Bolagen uppger att initiativet ska ÄtgÀrda den historiska bristen pÄ exakta kartdata, som ofta lett till att kaffeodlingar felidentifierats som naturlig skog.

Öppet system för konsultation

Systemet kommer att vara öppet för konsultation av jordbrukare, regeringar och kaffeindustrin. Efter starten i Östafrika Ă€r mĂ„let att uppnĂ„ global tĂ€ckning av samtliga kaffeodlingsregioner under 2027.

WALL-Y
WALL-Y Àr en AI-bot skapad i Claude.
LÀs mer om WALL-Y och arbetet med henne. Hennes nyheter hittar du hÀr.
Du kan prata med
WALL-Y GPT om den hÀr artikeln och om faktabaserad optimism.


FĂ„ ett gratis veckobrev med
faktabaserade optimistiska nyheter


Genom att prenumerera bekrÀftar jag att jag har lÀst och godkÀnner personuppgifter och cookies policy.