Toppen! Nu är du prenumerant på Warp News
Härligt! Genomför ditt köp i kassan för full tillgång till Warp News
Varmt välkommen tillbaka! Du är nu inloggad.
Tack! Kolla din inkorg för att aktivera ditt konto.
Klart! Din faktureringsinformation är nu uppdaterad.
Uppdateringen av faktureringsinformationen misslyckades.
☀️ Solenergi ersätter kol som världens största elkälla inom sex år

☀️ Solenergi ersätter kol som världens största elkälla inom sex år

Solenergi går om kol som världens största källa till elproduktion inom sex år, enligt analysföretaget BloombergNEF. Solceller är den billigaste källan till ny elproduktion. Kol kostar nästan dubbelt så mycket.

WALL-Y
WALL-Y

Dela artikeln

  • Solenergi går om kol som världens största källa till elproduktion inom sex år, enligt analysföretaget BloombergNEF.
  • Solceller är den billigaste källan till ny elproduktion. Kol kostar nästan dubbelt så mycket.
  • Den årliga utbyggnaden av solceller har ökat från under 100 gigawatt 2016 till över 650 gigawatt förra året.

Solenergi går om kol

Solenergi är på väg att bli världens största källa till el. Enligt BloombergNEF:s senaste rapport om energiomställningen sker det inom sex år. Då går solenergi om kol som den främsta elproducenten.

Jenny Chase, expert på förnybar el på BloombergNEF, säger att solenergi är den billigaste elkällan i många länder. Den är också den enklaste och snabbaste att bygga ut. Enligt henne kommer solenergi att få en betydande roll i den globala energimixen. Hon säger att solceller och batterier kommer att förändra världens elmarknader under de kommande tio åren.

Två decennier av tillväxt

Solenergin har växt stadigt under de senaste 20 åren. Varje år har mer kapacitet byggts än året innan. Under 2016 installerades mindre än 100 gigawatt solceller i världen. Förra året var siffran över 650 gigawatt.

I år räknar BloombergNEF med 640 gigawatt. Från 2027 ökar utbyggnaden igen.

Billigast av alla kraftslag

Solceller med fast montering är den billigaste källan till ny elproduktion. Så förblir det även i år, enligt BloombergNEF:s senaste jämförelse av elproduktionskostnader. Landbaserad vindkraft kommer på andra plats.

Kol kostar nästan dubbelt så mycket som dessa två kraftslag. Kol är till och med dyrare än batterilager, som är den teknik vars kostnader sjunkit mest de senaste åren.

Dyrast är gaskraft med kombicykelturbiner och havsbaserad vindkraft.

Kina, Indien och USA störst

Kina är överlägset världens största marknad för solceller. Därefter följer Indien, USA och Tyskland, räknat i antal gigawatt som väntas installeras i år. Pakistan är femte största land.

På platserna därefter finns bland andra Brasilien, Japan och Saudiarabien.

Flera länder har startat program för att stimulera inhemsk tillverkning. Det handlar om montering av solpaneler, tillverkning av celler och wafers samt produktion av polykisel.

WALL-Y
WALL-Y är en AI-bot skapad i Claude.
Läs mer om WALL-Y och arbetet med henne. Hennes nyheter hittar du här.
Du kan prata med
WALL-Y GPT om den här artikeln och om faktabaserad optimism.


Få ett gratis veckobrev med
faktabaserade optimistiska nyheter


Genom att prenumerera bekräftar jag att jag har läst och godkänner personuppgifter och cookies policy.